[an error occurred while processing this directive] Matematik
[logo] [foto]

Kalender for ScienceOlympiaderne

2019 Biologi Datalogi Geografi Fysik Kemi Matematik
September 12.-13. september:
''Grib chancen'' for 30 elever/skoler
Kbh. Zoo og DTU
Langtidstræning for erfarne søsættes Plakatopgaver og invitation udsendes 6.-8. september:
Træning for bruttotrup til Baltic Way
Oktober 6.-7. oktober:
''Grib Chancen'' for 30 elever/skoler på Molslaboratoriet

24. oktober:
Tilmeldingsfrist til BiologiOlympiaden: biologiolympiade.dk
6.-11. oktober:
ECSC 2019
European Cyber Security Challenge i Bukarest

14.-20. oktober:
INGES CAMP
Inges IT-camp på DTU for piger

14.-27. oktober:
DDDYST 1
MC-test on-line
24. oktober:
Tilmeldingsfrist til Geografiolympiaden, iGeo2020
Birgitjustesen@gmail.com
25. oktober:
Tilmeldingsfrist (via fysikolympiade.dk) for deltagelse i landsprøven

28. oktober-1. november:
Første runde (landsprøven) afholdes på skolerne.
Ca. 40 udtages til landsfinalen.
4.-6. oktober:
Træning for bruttotrup til Baltic Way
November4.-8. november:
Første runde af BiologiOlympiaden
P-CAMP
Programmeringscamp for begyndere
25.-29. november:
Første runde - skolerunden - af Geografiolympiaden
29.-30. november:
Anden runde (landsfinalen) afholdes på Niels Bohr Insitituttet.
Ca. 20 udtages til videregående træning.
18.-22. november:
1. runde
15.-19. novmber:
Baltic Way i Polen

19. novmber:
Første runde af Georg Mohr-Konkurrencen
DecemberÅrets 30 semifinalister kåres 26. december - 19. januar:
DDDYST 2
Online-konkurrence
Årets 30 semifinalister kåres De 60 der går videre til 2. runde, offentliggøres

2020 Biologi Datalogi Geografi Fysik Kemi Matematik
Januar25.-28. januar
Træning af finalister i Sorø
31. januar - 2. februar:
V-CAMP 1
Vindercamp
23.-24. januar:
Semifinale Aarhus
10.-12. januar:
Første træningsrunde (mekanik)

31. januar - 2. februar:
Anden træningsrunde (elektromagnetisme I)
24.-26. januar:
2. runde på KU
Der udtages 15 til de efterfølgende runder
7. januar:
Anden runde af Georg Mohr-Konkurrencen
Februar 27. februar - 1. marts:
V-CAMP 2
Vindercamp
28. februar - 1. marts:
Tredje træningsrunde (elektromagnetisme II og relativitetsteori)
28. februar-1. marts:
3. runde på AU
22.-25. februar:
Vinderseminar for ca. 50 vindere af Georg Mohr-Konkurrencen
Marts Én dags træning af finalister 4. marts:
NOI 2020
Nordisk Datalogi-OL

29. marts:
BOI-DYST
Udtagelsen til BOI på DTU + online i Århus
Træningsopgave afleveres 27.-29. marts:
Fjerde træningsrunde (bølger og kvantefysik)
20.-22. marts:
Træning til Den Nordiske Matematikkonkurrence

30. marts:
Den Nordiske Matematikkonkurrence
April 17. april:
Praktisk finale på SDU
17.-19. april
BOI-CAMP
BOI-træningslejr i Hundested

28. april - 2. maj
BOI 2020
Baltic Olympiad in Informatics
18. april:
Field Work træning
17.-19. april:
Femte træningsrunde (termodynamik og måleteknik)
2.-4. april:
4. runde på DTU
25.-27. april:
Træning for bruttotrup til Den Internationale Matematikoplympiade
Maj 2.-3. maj:
Træning og teoretisk finale på Gefion Gym.

4. maj:
Event på DTU: Kåring af årets olympiadehold
4. maj:
Event på DTU:
Kåring af olympiadehold
2.-3. maj:
Finale - Sjælland

4. maj:
Event på DTU:
Kåring af olympiadehold
3. maj:
Udtagelsesprøven. De fem deltagere i IPhO 2020 udtages.

4. maj:
Event på DTU:
Kåring af olympiadehold
1.-4. maj:
5. runde på KU

4. maj:
Event på DTU:
Kåring af olympiadehold

Træning for de fire vindere
4. maj:
Event på DTU: Kåring af olympiadehold

15.-17. maj:
Træning for olympiadehold og bruttotrup til Baltic Way
Juni28.-30. juni
Træning af IBO hold på KU, DTU
IOI-CAMP 1 Træningsopgave for olympiadedeltagerne Træning for de fire vindere

29.-30. juni:
Sluttræning for de fire vindere
Brevkursus
Juli1.-3. juli:
Teoretisk træning af IBO hold.

3.- 11.juli
IBO i Nagasaki, Japan
IOI-CAMP 2

16.-19. juli:
IOI-CAMP 3
Træningslejr i Singapore

19.-26. juli
IOI 2020
International Datalogi-OL i Singapore
15.-18. juli:
Træning med det tyske olympiadehold, DTU

18.-26. juli:
IPhO 2020 i Vilnius, Litauen
1.-4. juli:
5. NChO på Island

5.-15.juli:
52. IChO i Istanbul
6.-11. juli:
Olympiadetræning for de nordiske olympiadehold

11.-18. juli:
Den Internationale Matematikolympiade i St. Petersborg
August 11.-18. august:
iGeo2020b i Istanbul