[an error occurred while processing this directive] Event
[logo] [foto]

Olympiadehold 2019 bliver offentliggjort ved event 6. maj

Program:
Sted: DTU, bygning 303A
11.00 Velkomst ved dagens konferencier, Birthe Zimmermann, ScienceOlympiaderne.
11.05 Velkomst ved dekan for bacheloruddannelserne Lars Christoffersen, DTU.
11.15 Festforelæsning ''Jorden, livet og klimaet'' ved Minik Thorleif Rosing, professor Statens Naturhistoriske Museum, KU.
12.15 Kåring af årets vindere og diplomoverrækkelse ved Anders Bjarklev, rektor for DTU.
12.45 Afslutning og praktiske oplysninger.
12.50 Fotografering af alle finalisterne og af de enkelte faggrupper.
13.00 Frokost for indbudte gæster.

Der livestreames fra auditoriet i tidsrummet 11.00 til ca. 12.50. Livestreaming kan ses via link på denne side.

Olympiadehold 2018 blev offentliggjort ved event 16. april

Program:
Sted: DTU, Oticonsalen
11.00 Velkomst ved dagens konferencier, Kirsten Rosenkilde, Georg Mohr-Konkurrencen.
11.05 Velkomst ved dekan Martin Vigild, DTU.
11.15 Oplæg ved Professor Anja C. Andersen, Niels Bohr Instituttet.
12.00 Rektor Anders Bjarklev, DTU, kårer vinderne af årets Science Olympiader.
12.45 Fotografering af samlet gruppe og af de seks grupper.
13.00 Afrunding ved Niels Hartling, Den Danske Fysikolympiade.

Afrunding ved Niels Hartling

Foredrag af Anja C. Andersen

Hele eventen kan ses her.

Olympiadehold 2018

Biologi
Andreas Rygaard, Birkerød Gymnasium
Claudia Charlott Lassen, Sukkertoppen HTX Valby
Mikkel Chuyi Yang, Birkerød Gymnasium
Rasmus Hildebrandt, H.C. Ørsted Gymnasium

Datalogi
David Rasmussen Lolck, H.C. Ørsted Gymnasiet i Ballerup
Alex Villaro Krüger, Kruses Gymnasium
Christian Bertram, Kruses Gymnasium
Carl Bordum Hansen, Sukkertoppen Gymnasium
Oliver Stenberg Jakobsen, Sukkertoppen Gymnasium
Alexander Skovsende, Teknisk Gymnasium Hillerød

Geografi
Esben Bjørn Salmonsen, Sankt Annæ Gymnasium
Daniel Nørkjær Badenskov, Egedal Gymnasium
Alexander Collignon, Gefion Gymnasium
Frederik Skou Fertin, Roskilde Gymnasium

Fysik
Oscar Emil Sommer, Rysensteen Gymnasium
Lasse Harboe Wolff, Birkerød Gymnasium
Rasmus Bruhn Nielsen, Alssundgymnasiet Sønderborg
Kasper S. Nielsen, Aarhus Katedralskole
Robert G. Larsen, Sukkertoppen Gymnasium (Valby)

Kemi
Thomas Bro Falkenberg, H.C. Ørsted Gymnasiet i Lyngby
Nanna Lærke Baun, Marie Kruses Skole
Oliver Solow, Gefion Gymnasium
Mikaella Ty Ngo, Aalborg Katedralskole

Matematik
Alex Villaro Krüger, Kruses Gymnasium
Honghao Liu, Gl. Hellerup Gymnasium
Iustin Beldie, Nyborg Gymnasium
Jingdan Hua, Kruses Gymnasium
Magnus Christian Ring Merrild, Herning Gymnasium
Marius Christian Fischer, Roskilde Gymnasium